Flokowanie

Technologia FLOCK (flokowanie)

Jest to proces technologiczny polegający na nanoszeniu na przedmioty wykonane z tkaniny, drewna, szkła, tworzywa sztucznego lub gumy ozdobnej warstwy ze strzyży tekstylnej. Strzyża tekstylna to włókno z tworzywa sztucznego pocięte na odcinki długości od 0,3 do 5 mm.

Flokowanie wykonywane przez nasza firmę odbywa się elektrostatycznie w polu wysokiego napięcia.

Elektrostatyczne flokowanie to wprowadzanie włókien tekstylnych o określonych własnościach do pola wysokiego napięcia o odpowiedniej mocy i wprawienie ich w ruch jako nośników ładunku pomiędzy potencjałami.

Metoda ta stosowana jest od dawna w przemyśle samochodowym, zabawkarskim i przy produkcji różnego rodzaju opakowań. W swojej finalnej postaci materiał jest antystatyczny, odporny na ścieranie, doskonale absorbujący dźwięk, nie ulega uszkodzeniu podczas prania i czyszczenia, a także posiada doskonałe własności termoizolacyjne oraz filtrujące dla pyłu i dymu. Powierzchnia przedmiotu, który ma być flokowany pokrywana jest klejem. Klej nanosi się za pomocą pistoletu natryskowego, wałka lub metodą sitodruku. Następnie za pomocą urządzenia elektrostatycznego, w polu elektrycznym 60 do 90 kV, pokrywa się flokiem warstwę kleju.

Flokowanie ma szerokie zastosowanie w przemyśle samochodowym (tapicerka samochodowa), przemyśle budowlanym, meblowym, tekstylnym, obuwniczym i zabawkarskim. W ostatnich latach zdobył też uznanie w przemyśle reklamowym. Dzięki flokowaniu możemy wykonać wszelkiego rodzaju podstawki czy też wkłady na medale do pudełek drewnianych, które nadają niezwykle ekskluzywny wygląd.